Publicerad
%20kollage%20uf.jpg)
Antalet Unga företagare på Vasagymnasiet har ökat med 16 procent jämfört med förra läsåret.
– Glädjande siffror som bådar gått inför framtiden, säger Annica Gustafsson, näringslivsutvecklare i Arboga kommun.
På Vasagymnasiet har under året 74 procent av alla eleverna någon gång under sin gymnasietid drivit ett UF-företag. Det är en ökning från 64 procent som var siffran föregående år.
– Att få möjlighet att driva företag gör att eleverna får testa att utveckla sina egna idéer, ta ansvar, lära organisera, samarbeta och mycket mer, säger Annica Gustafsson.
Tränar flera färdigheter
En av de Arboga-elever som tagit chansen att driva ett UF-företag är August Berg, som startade företaget Probio UF som säljer egenproducerad kombucha-dryck.
– Jag har utvecklat min förmåga att tänka utanför boxen, ta ett större ansvar, att lösa problem, samt att sälja in mig själv till människor. Jag har därav blivit en bättre entreprenör i allmänhet. Jag har fått en bredare uppfattning om omvärlden samt byggt upp ett starkt nätverk, berättar August Berg som hoppas han kommer att fortsätta sitt företagande även efter skolan är slut.
Roligt och utvecklande
Och nu med skolans slut i sikte har det varit fullt upp för ett annat UF-företag från Arboga, Studentfester UF.
– Jag tycker det är jättekul att driva UF eftersom vi arrangerar studentfester för gymnasieelever över 18 år. Vi får vara kreativa, planera event och jobba tillsammans i grupp, vi jobbar även väldigt nära våran kundgrupp som gör det extra kul. Samtidigt lär man sig mycket om ansvar och hur företag faktiskt fungerar, säger Maya Johansson.
Ökat intresse för företagande
Hon tycker något av det roligaste med att driva ett UF-företag har varit att få jobba tillsammans som ett team där vännerna har fått fokusera på de delar de är bäst på.
– UF har definitivt gjort mig mer intresserad av företagande. Jag vet inte exakt vad jag vill göra i framtiden än, men det har varit väldigt lärorikt att få prova på.
Så många är UF-föregagare på Vasagymnasiet
Antal UF-företagare läsår 25/26: 71 stycken (ökning med 10 UF-företagare från föregående läsår).
Antal UF-företag läsår 25/26: 33 stycken (ökning med 8 UF-företag från föregående läsår).
Antal UF-företagare per program: Ekonomi 24, El- och Energi 13, Försäljnings- och Service 20, Hotell- och Turism 1, Teknik 13.
Andel elever som driver UF-företag under sin gymnasietid: 74% (64% föregående läsår).
Källa: Ung företagsverksamhet i Västmanland
UF-företag
Ett UF-företag, är en typ av övningsföretag och inte ett ritkigt företag i juridisk mening. Tanken är att eleverna ska få möjlighet att öva på att ta fram en idé och sedan arbeta med att sälja den på riktigt. På Vasagymnasiet görs detta tillsammans med den ideella organisationen Ung företagsverksamhet.
Efter att ha varit UF-företagare finns möjligheten för eleverna att fortsätta med sitt företag och bilda ett vanligt företag.