Publicerad
.jpg)
Byggnationen av Arbogas nya grundskola fortsätter och redan under hösten 2025 beräknas Gäddgårdsskolans nya idrottshall stå klar för användning.
– Den här byggnationen är en tydlig signal om att Arboga är en kommun som satsar på skolan, samtidigt som vi ser att den även gynnar vårt föreningsliv, säger kommunstyrelsens ordförande Jonna Lindman (M).
Arboga kommun ligger i framkant när det kommer till tillgången av idrottsanläggningar. Det slås fast i en rapport från RF-Sisu. Där framgår det att Arboga har sex idrottshallar, medan jämförbara kommuner har 0-4 idrottshallar. Arboga utmärker sig också genom sin nolltaxa för barn- och ungdomsidrott, då det är vanligt att föreningarna i andra kommuner får betala för hallhyra. Från och med hösten 2025 får kommunen en ny idrottshall vid Gäddgårdsskolan, i första hand för eleverna men också för föreningslivet.
Ger bättre pedagogiska förutsättningar
Gäddgårdsskolans idrottshall blir två gånger så stor som den nuvarande gymnastiksalen. Den inrymmer en fullstor plan som är 40 meter lång och 20 meter bred och har en takhöjd på 8 meter. Golvet kommer bestå av ett så kallat sportgolv och ha flera olika planer utritade, bland annat för handboll, basket, och badminton. Förutom planen inhyser byggnaden 8 omklädningsrum
– Den nya idrottshallen ger större pedagogiska möjligheter för våra lärare. Som planeringen ser ut nu får vi tillgång till idrottshallen redan under nästa läsår, vilket såklart är mycket positivt, Anu Enehöjd, skolchef för grundskolan.
Den nya idrottshallen planeras att vara klar för användning under hösten 2025. Den tidigare gymnastiksalen kommer att rivas.
Nästan all fasad på plats
Vid skolbyggnaden fortsätter ett intensivt arbete. På merparten av byggnaden har fasaden nu monterats. Den består av en ljusmålad träpanel och ett lite mörkare tegelmaterial.
– Mycket av arbetet koncentreras nu till insidan av byggnaden. Fokus är på installationer av el, ventilation, vatten och avlopp samt uppbyggnad av rumsbildningen, säger Joel Ganell, byggprojektledare på Kommunfastigheter i Arboga.