Vi använder kakor (cookies) på vår webbplats. Genom att surfa vidare accepterar du dessa. Läs mer om de kakor vi använder på arboga.se

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen har en överordnad roll i den kommunala organisationen och är kommunens ledande nämnd, eller kommunens regering.

Kommunstyrelsen har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomi och leder och samordnar planeringen och uppföljningen av kommunens ekonomi och verksamheter. Kommunstyrelsen i Arboga har 13 ledamöter och sju ersättare.

Ledamöter i kommunstyrelsen

Ordförande

Jonna Lindman (M)
Telefon: 0589-870 49
Telefon: 073-765 70 01
E-post: jonna.lindman@arboga.se

Bild på Jonna Lindman.

Vice ordförande

Håkan Tomasson (M)
Telefon: 073- 765 70 04
E-post: hakan.tomasson@arboga.se

Bild på Marianne Samuelsson.

Andre vice ordförande

Andreas Silversten (S)
Telefon: 073-662 03 61
E-post: andreas.silversten@arboga.se

Bild på Andreas Silversten.

Kevin Söderlund (M)
E-post: kevin.soderlund@arboga.se

Dan Avdic Karlsson (V)
E-post: dan.karlsson@arboga.se

Bild på Hans Ivarsson.

Anders Cargerman (L)
E-post: anders.cargerman@arboga.se

Carl-Erik Almskoug (OPA)
E-post: carl-erik.almskoug@arboga.se

Bild på Carl-Erik Almskoug.

Jonas Stenzelius (KD)
E-post: jonas.stenzelius@arboga.se

Bild på Kjell Wendin.

Sara Axelsson (S)

E-post: sara.axelsson@arboga.se

Bild på Carl-Erik Almskoug.

Kerstin Rosenkvist (S)
E-post: kerstin.rosenkvist@arboga.se

Bild på Kerstin Rosenkvist.

Lena Träff (S)
E-post: lena.traff@arboga.se

Bild på Lena Träff.

Tony Pehrsson (SD)
E-post: tony.pehrsson@arboga.se

Bild på Tony Pehrsson.

Martin Nyqvist (SD)
E-post: martin.nyqvist@arboga.se

Bild på Jonna Lindman.

Ersättare

Marianne Samuelsson (L)
E-post: marianne.samuelsson@arboga.se


Hans Ivarsson (C)
E-post: hans.ivarsson@arboga.se


Marie-Louise Söderström (C)
E-post: marie-louise.soderstrom@arboga.se


Mikael von Melsted (MP)
E-post: mikael.vonmelsted@arboga.se


Bo Molander (S)

E-post: bo.molander@arboga.se


Joakim Rönnberg (S)
E-post: joakim.ronnberg@arboga.se


Stefan Gunnarsson (SD)

E-post: stefan.gunnarsson@arboga.se

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad:

Kontakt och öppettider

Telefon: 0589-870 00
E-post: arboga.kommun@arboga.se

Arboga kommun
Box 45
732 21 Arboga
Besöksadress: Smedjegatan 5

Organisationsnummer 212000-2122

Öppettider och telefonnummer