Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen har en överordnad roll i den kommunala organisationen och är kommunens ledande nämnd, eller kommunens regering.

Kommunstyrelsen har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomi och leder och samordnar planeringen och uppföljningen av kommunens ekonomi och verksamheter.

Kommunstyrelsen i Arboga har 13 ledamöter och sju ersättare.

Ledamöter i kommunstyrelsen

Ordförande

Anders Röhfors (M)
Telefon: 0589-870 49
Telefon: 073-765 70 01
E-post: anders.rohfors@arboga.se

Bild på Anders Röhfors.

Vice ordförande

Jonna Lindman (M)
Telefon: 073- 765 70 04
E-post: jonna.lindman@arboga.se

Bild på Jonna Lindman.

Andre vice ordförande

Andreas Silversten (S)
Telefon: 073-662 03 61
E-post: andreas.silversten@arboga.se

Bild på Andreas Silversten.

Marianne Samuelsson (L)
Telefon: 076-320 36 06
E-post: marianne.samuelsson@arboga.se

Bild på Marianne Samuelsson.

Christian Payerl (MP)
Telefon: 070-260 10 24
E-post: christian.payerl@arboga.se

Bild på Christian Payerl.

Hans Ivarsson (C)
Telefon: 070-648 29 47
E-post: hans.ivarsson@arboga.se

Bild på Hans Ivarsson.

Kjell Wendin (KD)
Telefon: 0589-133 72
Telefon: 070-162 90 66
E-post: kjell.wendin@arboga.se

Bild på Kjell Wendin.

Carl-Erik Almskoug (OPA)
Telefon: 070-330 14 46
E-post: carl-erik.almskoug@arboga.se

Bild på Carl-Erik Almskoug.

Kjell Cladin (S)

Telefon: 070-373 78 83
E-post kjell.cladin@arboga.se

Bild på Kjell Cladin.

Kjell Persson (S)
Telefon: 0589-700 27
E-post: kjell.persson@arboga.se

Bild på Kjell Persson.

Kerstin Rosenkvist (S)
Telefon: 070-281 70 12
E-post: kerstin.rosenkvist@arboga.se

Bild på Kerstin Rosenkvist.

Lena Träff (S)
Telefon: 076-337 85 95
E-post: lena.traff@arboga.se

Bild på Lena Träff.

Tony Pehrsson (SD)
Telefon: 070-284 33 05
E-post: tony.pehrsson@arboga.se

Bild på Tony Pehrsson.

Ersättare

Anders Cargerman (L)
Telefon: 073-765 70 53
E-post anders.cargerman@arboga.se

 

Dan Avdic Karlsson (V)
Telefon: 0589-874 09
Telefon: 073-699 63 59
E-post: dan.karlsson@arboga.se

 

Christina Hartin-Silvergran (V)
E-post: christina.hartinsilvergran@arboga.se

 

Sven Nilsson (MP)
Telefon: 0589-146 62
Telefon: 070-540 66 94
E-post: sven.nilsson@arboga.se

 

Joakim Rönnberg (S)
Telefon: 073-920 16 48
E-post: joakim.ronnberg@arboga.se

 

Aleksandra Janse (S)
Telefon: 073-539 07 02
E-post: aleksandra.janse@arboga.se

 

Ola Eriksson (S)

Telefon: 070-340 94 45

E-post: ola.eriksson@arboga.se

Tipsa en kompis

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 12 september 2017

Kontakt och öppettider

Telefon: 0589-870 00
E-post: arboga.kommun@arboga.se

Arboga kommun
Box 45
732 21 Arboga
Besöksadress: Smedjegatan 5

Organisationsnummer 212000-2122

Öppettider och telefonnummer